!!! 3.7.-14.7. DOVOLENÁ !!! ZAREGISTRUJTE se, přihlaste a objevte skryté menu VÝHODNÉ SADY a akce, které se jinak nezobrazují.

KDY ZAČÍT DĚTEM DÁVAT KAPESNÉ?

Máte doma předškoláka, nebo prvňáčka a přemýšlíte, kdy byste dětem měli začít dávat kapesné? 

Jestli ano, tak čtěte dál...

 

Kdy děti dostanou prní kapesné záleží samozřejmně na rodičích ale i na faktorech jako je:

  1. Věk dítěte: První kapesné začínají děti dostávat většinou mezi 6-8 rokem.
  2. Rodičovská filozofie: Každá rodina má své vlastní hodnoty a filozofii ohledně peněz a odměn. Je důležité, aby první kapesné reflektovalo to, co považujete za důležité ve výchově svých dětí.
  3. Rozsah a frekvence: Zvažte, jaká částka by mohla být vhodná jako první kapesné a s jakou frekvencí by dítě mělo dostávat peníze (týdně, měsíčně). Ujistěte se, že tato částka je pro rodinu finančně udržitelná.
  4. Cíl kapesného: Určete pevné hranice, na co kapesné dostává a co hradíte vy. Kapesné by nemělo být na věci, které dítě potřebuje - jako jsou obědy, jídenky, školní potřeby,…
  5. Vzdělání o penězích: Než začnete dávat dětem pravidelné kapesné, můžete s nimi probírat základy finanční gramotnosti. K tomu je ideálním pomocníkem pokladnička, kdy se naučí jak spořit, jak správně nakládat s penězi, ...
  6. Zodpovědnost: Zodpovědnosti by se měly děti naučit ještě před tím, než začnou peníze dostávat pravidelně.

Pamatujme, že každé dítě je jedinečné, a proto neexistuje univerzální pravidlo, kdy začít s prvním kapesným. Důležité je zvolit způsob, který nejlépe odpovídá vaší rodině a potřebám vašeho dítěte.

 

Spousta rodičů si stále myslí, že stačí, když děti dostanou pokladničku až když nastupují do školy. 

To už je ale většinou pozdě... (pokud tedy nemají super zodpovědné dítko 🙌)Pokud se děti nenaučí s penězi hospodařit ještě před tím, než začne peníze dostávat pravidelně, může se stát, že peníze budou utrácet bez rozmyslu hned ... za cokoliv.

🌿 Ideálním obdobím, kdy by by děti pokladničku měly dostat je tedy kolem 4 roku, aby měly čas párkrát penízky naspořit, za něco je utratit a vyzkoušet si jak rychle peníze ubývají a jak pomalu přibývají 😁

 

Zpět do obchodu