ZAREGISTRUJTE se, přihlaste a objevte skryté menu "PRO VÁS" které se jinak nezobrazuje.

FINANČNÍ GRAMOSTNOST NAŠICH DĚTÍ

Vzhledem k tomu, že nyní věnuji téměř veškerou pozornost dřevěným pokladničkám, zamýšlím se čím dál hlouběji i nad jejich účelem a využitím. Naše holky (5,5 a 7 let) doma pokladničky mají a já si díky tomu mnohem více uvědomuji jejich důležitost.

 

V současné době má hotovost v peněžence čím dál méně z nás a až naše děti vyrostou, možná ani žádnou peněženku už mít nebudou. Bude jim stačit mobilní telefon nebo chytré hodinky. O to důležitější považuji, když děti pokladničku mají a mohou sledovat, jak jejich  úspory přibývají a ubývají.

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

CO JE FINANČNÍ GRAMOTNOST U DĚTÍ?

Jedná se o výuku financí a finančních dovedností již od raného věku, aby děti získaly povědomí o penězích, jejich hodnotě a způsobech, jak s nimi zacházet.

Zde je pár bodů týkajících se finanční gramostnosti u malých dětí:

  1. Peníze a jejich hodnota: Děti by měly pochopit, že peníze mají hodnotu a že jsou prostředkem směny. Je důležité, aby si uvědomily, že peníze nejsou nekonečné a je potřeba s nimi zacházet zodpovědně.

  2. Ukládání a hospodaření: Schopnost ukládat si peníze a rozumně s nimi hospodařit patří mezi hlavní dovednosti. Mohou se zamyslet například nad tím, jakým způsobem se svými penězi naloží. Kolik financí si dají stranou, které utratí a které například darují.

  3. Rozlišování mezi potřebami a přáním: Měli bychom pomoci dětem porozumět rozdílu mezi tím, co skutečně potřebují a co si jen přejí. 

  4. Úspory a cíle: Další dovedností je například pochopit význam úspor a učit se, jak si vytvářet finanční cíle. Může jít o krátkodobé cíle (například koupit si hračku) nebo dlouhodobé cíle (například na vysněné cestování).

  5. Rizika a odměny: Dětem bychom měli také vysvětlit, že existují i finančními rizika ale i odměny. To se může týkat jednoduchých konceptů přibližující pojmy jako jsou investice nebo úroky.

Finanční gramotnost u dětí by měla být rozvíjena především prostřednictvím rodiny, ale i školy a dalších vzdělávacích zdrojů. Není tedy od věci, zapojit děti do praktických finančních situací a rozhodování, aby získaly praxi a důvěru v řízení svých financí.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

 

Holky peníze do pokladničky nejen rády vhazují, ale i přepočítávají a ptají se na jejich hodnotu. Například to, kolik zmrzlin by si koupily za vytažené mince, kolik mincí by potřebovaly na 10 zmrzlin, atd…Rovnají si mince o stejné hodnotě a já jim vysvětluji, kolik mincí se “vejde” do větší mince, nebo bankovky, že hodně mincí neznamená hodně peněz, odkud se peníze berou, za co všechno je potřeba platit, atd. Beru to jako ideální příležitost k tomu, abych jim pomohla pochopit nejen hodnotu, ale funkci a účel peněz.

 

Každá má pokladničku svoji a někdy dostanou pár mincí jen tak. Občas je posílám, aby něco koupily samy (kvůli samostatnosti) a vrácené drobné si pak mohou vhodit do pokladniček. Peníze dostávají také od prarodičů nebo od našich kamarádů k narozeninám, či významným událostem, jako je například nástup do školy. 

 

Ony si uvědomují, že jsou to jejich peníze a mohou si s nimi naložit jak chtějí. Nechávám je i “chybovat” kdy peníze utratí za hlouposti a tím se oddálí od svého vysněného cíle. Jakmile si to uvědomí, budou více přemýšlet nad tím, za co peníze utratí příště. 

Rády si koupí nějakou tu drobnost, kterou jim já nekoupím, jelikož já mám na věci jiný pohled než ony. Nerada kupuji věci, které vyloženě nepotřebují, ale ony si tu radost udělat chtějí :) 

 

Za mě je pokladnička tak trochu i symbol dětství. Navíc hraje významnou roli při rozvoji finanční gramotnosti a podporuje jejich zvídavost. Děti se učí, že peníze nelze utrácet všechny najednou, ale třeba je šetřit na budoucí vysněné plány. Pravidelné odkládání peněz stranou vytváří zvyk, který může přetrvávat i v budoucích letech, kdy děti začnou vydělávat peníze vlastní.

Díky používání pokladničky si děti také vytváří pozitivní vztah k penězům a rozvíjí dovednosti, ze kterých budou čerpat po celý život.

 

Pokud ještě pokladničku vaše děti nemají a rádi byste jim také jendu pořídili (třeba jako dárek k významné události, kterou může být i začátek školního roku) určitě mrkněte i ke mě na e-shop. Věřím, že i vy oceníte kvalitní dřevěnou pokladničku, která je nejen praktická, ale i krásná jako dekorace do vašich kouzelných pokojíčů.

Spoustu fotek, videí, ale i tipů a vychytávek k pokladničkám najdete na mém instagramu: alizi.design_pro_deti

 

drevena pokladnicka kasicka dekorace liska kocicka medvidek tygr panda jmeno

 

Zpět do obchodu